Rozhovor s Petrom Cenigom – Víťaz ročníku 2021

Ahoj Peter, mohol by si sa nám na úvod trochu predstaviť. Teda najmä po športovej stránke, čomu sa najviac venuješ a ako si začal so športom a čo je pre teba šport číslo 1.

Ahoj momentálne sa venujem najmä behu a prekážkovým pretekom Spartan. Behať som začal zhruba pred 8 rokmi práve po prvom preteku Spartan, kde som sa dosť vytrápil a tak som začal s tréningom. Predtým som robil rôzne športy: tenis, hokej, floorbal…

Keby si mal vybrať pre teba najcennejšie športové úspechy, čo by to bolo? 

Najväčší úspech je asi 9. miesto na MS v roku 2019 v Spartan Trifecta v Gréckej Sparte. Na tomto preteku sa bežali 3 preteky za dva dni a konečný výsledok bol súčet časov zo všetkých troch pretekov. Potom je to určite 1. miesto na ME v Dolomitoch v tímoch za Slovensko, kde sme spolu s Peťom Žižkom a Rišom Pospíšilom vyhrali. Na tých istých ME som obsadil 7 miesto v jednotlivcoch čo je tiež jeden z mojich najlepších výsledkov.

Ako prebieha tréningový proces na Spartan, predpokladám, že základom je beh, ale potrebuješ mať aj veľmi silnú hornú časť tela na zdolávanie rôznych prekážok. Tráviš teda čas aj v posilňovni resp. aké cvičenia robíš aby si dokázal pripraviť celé telo na Spartan.

Áno máš pravdu, základom je beh, ale aj bicykel a v zime skialp/bežky. Do posilky nechodím, cvičím skôr doma na hrazde alebo na lezeckej stene.

Tréningový plán si zostavuješ sám alebo máš niekoho, kto ti s tým pomáha?

Tréningy si robím sám, popri rodine a práci sa to snažím skombinovať aby som nič nezanedbal  🙂

Koľko hodín do týždňa tráviš v priemere trénovaním a čo je u teba hlavný rozdiel medzi letnou a zimnou prípravou?

Minulý rok to bolo necelých 700hodín/rok, beh, bike, skialp + k tomu nejaké silové cvičenia. V zime sa snažím čo najviac času tráviť na skialpoch alebo bežkách, a zberať výškové metre a hodiny. V lete viac behám , bicyklujem a zaraďujem aj nejaké intervaly 🙂

Máš aj nejakým spôsobom upravený jedálniček alebo pri tvojom kalorickom výdaji zješ čo príde pod ruku? Používaš aj nejaké výživové-športové doplnky?

Už dva roky som vegetarián. Snažím sa obmedziť mäso, ale mliečne výrobky, vajcia a ryby jem normálne. Z výživových doplnkov nejaké minerály, vitamíny + na preteky edgarpower.

Čo je v Spartan tvoja silná stránka a kde naopak najviac strácaš?

Neviem, silná stránka je možno to, že nemám vyslovene slabú 😀 , ale zapracovať by som chcel na zdolávaní prekážok, a na silovej stránke.

Prejdime k cyklistike, dá sa povedať, že je to v podstate len doplnkový šport pre teba?

Áno je to doplnkový šport, baví ma to a aj sa mi to hodí do tréningu.

Napriek tomu keď ideš závodne a naplno máš vynikajúce výsledky (či už Tour de Vrchár Považia alebo Cyklokruhy), dalo by sa teda povedať u teba, že celková príprava na Spartan Race, ktorá u teba tvorí jadro tréningu, rozvíja aj cyklistiku a to dokonca až do top pozícií čo sa týka hobby jazdenia/pretekov?

Určite k cyklistickým výkonom prospieva aj beh, ale zase na druhú stranu, tento rok viac bicyklujem takže asi to skôr natrénujem na bajku. Asi v pomere 40/60 bike/beh.

Niekde som počul, že beh je pre cyklistiku veľmi prospešný a pomáha rásť, ale na druhej strane cyklistika bežcom nedáva až také benefity. Dá sa z tvojej strany s takýmto tvrdením súhlasiť alebo vidíš aj na sebe, že ťa cyklistika posúva aj v behaní a v Spartan Race?

Určite cyklistika pomáha, inak by som tomu nevenoval toľko času. Minimálne v behu do kopca. Ďalej keď sú nohy rozbité z behu, môžem si odtrénovať na bajku atď. A ďalší benefit vidím v tom že na bicykli sa človek viac socializuje J

Aké máš ciele do budúcna, máš nejaký vysnívaný závod, ktorý by si chcel vyhrať?

Teraz sa pripravujem na ME, ktoré budú v septembri vo Verbier. Predtým mám v pláne ísť na Mont Blanc a Matterhorn v rámci výškovej prípravy. Potom v novembri MS v Sparte, ktoré sú ale kvôli kovidu stále neisté. Chcel by som tam podať taký výkon aby som bol s ním spokojný. A uvidíme aký výsledok sa podarí 🙂

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov 🙂 

 

Zdieľať